چاپ     ارسال به دوست

وزارت علوم اعلام کرد؛ برترین دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور در انعقاد قرارداد با صنعت

دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های برتر در حوزه انعقاد قرارداد با صنعت را معرفی کرد.

بر اساس طرح پایش قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت سال ۱۴۰۰، بیش از ۸۷۰۰ قرارداد در حال اجرا در حوزه ارتباط با جامعه و صنعت ثبت شده است که نشان می‌دهد تعداد قراردادهای در حال اجرای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در سال اخیر نسبت به سال‌های گذشته رشد قابل توجهی داشته است.

همچنین مجموع مبلغ قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت در حال اجرای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور حدود ۳,۱۰۶ میلیارد تومان برآورد شده است که تعداد مجریان قراردادهای در حال اجرای ارتباط با جامعه و صنعت نیز در سال اخیر نسبت به سال‌های گذشته رشد خوبی را داشته است.

بر اساس این گزارش؛ قراردادهای ارتباط صنایع و دستگاه‌های اجرایی با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور رشد مناسبی را طی این سال‌ها نشان می‌دهد. همچنین در سال‌های اخیر تفاهم‌نامه‌هایی میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی امضا و همکاری‌های خوبی آغاز شده است که نتیجه‌ی آن واگذاری پروژه‌های تحقیقاتی به مراکز علمی، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور بوده است.

در این گزارش تاکید شده است؛ اعضای هیئت علمی به عنوان مجری اصلی این پروژه‌ها نقش تاثیرگذاری در اجرای این پروژه‌ها و به حرکت درآوردن چرخه‌ی ارتباط با صنعت و اقتصاد کشور ایفا کرده‌اند.

دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، معتقد است؛ علی‌رغم رشد قابل توجه در سال‌های اخیر، هنوز هم از ظرفیت و قابلیت دانشگاه‌ها به خوبی استفاده نشده است و می‌توان انتظار رشد بیشتری را در آینده داشت. بر این اساس ضروری است دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور و نیز نهادهای فناور برنامه‌های مناسب و موثری در این راستا ارائه کنند.

دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم با اعلام اینکه برخی از دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی بر اساس شاخص‌های مهم این حوزه عملکرد بسیار خوب و قابل‌توجهی داشته‌اند؛ دانشگاها و پژوهشگاه‌های برتر از لحاظ ارتباط با جامعه و صنعت را معرفی کرد.

شایان ذکر است؛ تعداد قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت در حال اجرا، مبلغ قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت در حال اجرا، مبلغ سالانه جذب شده (درآمد) قراردادهای ارتباط با صنعت، تعداد اعضای هیات علمی مجری قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت در حال اجرا از جمله مهم‌ترین شاخص‌های انتخاب شده از سوی وزارت علوم است که معیاری برای سنجش عملکرد دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی است.

نسبت تعداد قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت در حال اجرا به تعداد اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی

نام دانشگاه/پژوهشگاه/مرکز آموزش عالی

۱-دانشگاه علم و صنعت ایران

۲-دانشگاه صنعتی شریف

۳-دانشگاه شیراز

۴-پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله

۵-دانشگاه صنعتی امیرکبیر

نسبت مبلغ جذب شده قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت در سال اخیر به تعداد اعضا

هیأت علمی

نام دانشگاه/پژوهشگاه/مرکز آموزش عالی

۱-پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران

۲-دانشگاه تربیت مدرس

۳-پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای

۴-دانشگاه صنعتی اصفهان

۵-دانشگاه علم و صنعت ایران

دانشجویان پذیرش شده نسبت مبلغ جذب شده قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت در سال اخیر به تعداد کل

نام دانشگاه/پژوهشگاه/مرکز آموزش عالی

۱-پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران

۲-پژوهشگاه هوافضا

۳-پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی

۴-پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله

۵-پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای

 

 

چهارشنبه ٨ دی ١٤٠٠ / شماره : ٢١٤ /  تعداد نمایش :100