چاپ     ارسال به دوست

رویکرد جدید وزارت علوم برای ساماندهی انجمن‌های علمی/به زودی برنامه‌ها اعلام می‌شود.

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از انسجام بخشی انجمن‌های علمی خبر داد و گفت: این اقدام در راستای افزایش اثربخشی این انجمن‌ها است.

دکتر پیمان صالحی : انجمن‌های علمی را بازوهای بسیار قدرتمند در تمام کشورهای دنیا و ایران توصیف کرد و افزود: از آنجایی که این انجمن‌ها قادر هستند انسجامی را میان ذی نفعان حوزه‌های علم و فناوری ایجاد کنند، بازوهای قابل اطمینان در این زمینه به شمار می‌روند.

وی ادامه داد: خوشبختانه در ایران انجمن‌های علمی بسیار خوبی تشکیل شده است که در حوزه‌های مختلفی فعال شدند و از نظر صنفی اقدامات ارزشمندی را اجرایی کردند.

دکتر صالحی با تاکید بر اینکه ولی فعالیت انجمن‌های علمی در ایران با آنچه که در دنیا وجود دارد، فاصله گرفته است، اضافه کرد: در حال حاضر بیش از ۴۵۰ انجمن علمی در کشور تشکیل شده است و رویکرد ما در این زمینه به هیچ وجه کم یا زیاد کردن این  انجمن‌ها نیست، ولی باید تلاش شود که در رشته‌های مختلف، این انجمن‌ها را انسجام‌بخشی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه انسجام و هم‌افزایی انجمن‌های علمی به نفع کشور خواهد بود، یادآور شد: این هم افزایی موجب خواهد شد که زیر ساخت‌های مورد نیاز مانند فضای فیزیکی آنها تامین شود و از سوی دیگر ماموریت‌های آنها مشخص خواهد شد؛ از این رو ما در رویکردهای جدید وزارت علوم درصدد ساماندهی انجمن‌های علمی هستیم.

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطر نشان کرد: در بسیاری از کشورهای دنیا مسند چاپ مقالات علمی، انجمن‌های علمی هستند و نظارت بر انتشار مقالات بر عهده انجمن‌های علمی است نه وزارت علوم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر در ایران انجمن‌های علمی در مجلات به دانشگاه‌ها امتیاز می‌دهند، ولی اکثر مجلات از سوی دانشگاه‌ها به چاپ می‌رسند که اشکالی ندارد، ولی باید اثربخشی و اثرات انجمن‌های علمی در موضوع نشریات پر رنگ‌تر شود.

صالحی ساماندهی انجمن‌های علمی را در راستای افزایش اثربخشی آنها دانست و خاطر نشان کرد: به عنوان نمونه ما در حوزه کشاورزی چندین انجمن علمی داریم که هم‌راستای هم هستند و می‌توان این انسجام را میان آنها برقرار کرد.

وی تاکید کرد: در این زمینه به زودی برنامه‌های این معاونت را اعلام خواهیم کرد.

صالحی در خصوص تامین فضای استقرار انجمن‌های علمی توضیح داد: قرار بود که وزارت علوم فضای استقرار انجمن‌های علمی را تامین کند، ولی در حال حاضر آنها می‌توانند از زیر ساخت‌های موجود در کشور در نهادهای مختلف مانند دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و سازمان‌ها استفاده کنند و اکثر انجمن‌های علمی توانسته‌اند از این زیر ساخت‌ها بهره مند شوند و ما نیز از این که انجمن‌های علمی در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها مستقر شوند، استقبال می‌کنیم.

شنبه ١٨ دی ١٤٠٠ / شماره : ٢١٦ /  تعداد نمایش :482