چاپ     ارسال به دوست

Methanol Industry and Sustainable MTO Technology

عنوان سخنرانی خانم دکتر اعظم اکبری دانشیار پژوهشکده نفت  و مدیر طرح تبدیل متانول به الفین های سبک (MTO) در قرارداد انستیتو پروپیلن پژوهشگاه با شرکت ملی صنایع پتروشیمی (NPC) "صنعت متانول و فناوری تبدیل متانول به الفین های اتیلن و پروپیلن (MTO)" بود که روز یکشنبه 20/3/1403 در مرکز همایشهای حکمت برگزار گردید.


 خانم دکتر اکبری به تشریح وضعیت بازار جهانی متانول (Global Market)، وضعیت اقتصادی متانول در کشورهای مختلف به خصوص چین به عنوان بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده متانول در دنیا، وضعیت مجتمع های پتروشیمی متانول ساز در ایران، تحولات اخیر در وضعیت بازار متانول ایران و جهان، تبدیل متانول به محصولات در زنجیره ارزش پایین دست، وضعیت تبدیل متانول به الفین های اتیلن و پروپیلن (MTO) در چین، پیشرفت های تکنولوژی DMTO (فرآیندی و کاتالیستی)، اقدامات و دستاوردهای پژوهشگاه در طرح تبدیل متانول به الفین های سبک (MTO) در پژوهشگاه در قرارداد انستیتو پروپیلن با شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران پرداخت. 

وی افزود کشور ایران با داشتن منابع خوراک گاز طبیعی و ظرفیت های بالا در صنایع پتروشیمی یکی از کشورهای تولید کننده بزرگ متانول در دنیاست. در حال حاضر از کل مقدار 12 میلیون تن متانول تولیدی در کشورر تنها 700 هزار تن برای مصارف داخلی استفاده می شود و مابقی عمدتا به چین و مقداری به کشور هند صادر می شود. توسعه تکنولوژی فرآیند MTO در راستای توسعه اقتصادی این صنعت در داخل کشور، از اسفندماه سال 1398 در پژوهشگاه در قرارداد با شرکت ملی صنایع پتروشیمی آغاز شده و دستاوردهای بسیار قابل توجهی به همراه داشته است.


 


خانم دکتر اکبری پس از پایان سخنان شیوایش به سؤالات شرکت کنندگان در این سمینار پاسخ های لازم را ارائه نمودند.


سه شنبه ٢٢ خرداد ١٤٠٣ / شماره : ٥٥٣ /  تعداد نمایش :108